Söderköpings Brukshundklubb

Tävling IPO, BSL, BH 8/9-18

I lördags arrangerades det tävling i IPO, BSL samt BH. För fullständiga resultat se listan till höger. Nedan bilder på ett par av dagens prispallar. 

IPO 8 september BSL 8 september

IPO klass 3

1:a Mikael Lagnevik & Capa
2:a Emma Erlingson & Eric
3:a Veronica Frohlund & Aick

BSL klass 2

1:a Carina Håkansson & Ina

 


Tävling spår 1/9-18

Idag arrangerades det spårtävlingar på klubben. 

Lägre spår 2 september Högre spår 2 september

Spår lägre klass

1:a Marie Nyman & Kira
2:a Susanne Sörensen & Wira
3:a Berthold Franzén & Zapp

Spår högre klass

1:a Robert Dahlberg & Zappa
2:a Jenny Melin & Vilja
3:a Karin Holmbom & Watson


Tävling i Nose Work 14-15/7-18

Helgen den 14-15/7 anordnade klubben Skärgårdsnosen, tävling i Nose Work. 

Topp 3 den 14/7. För fullständig resultatlista tryck här.

 Utomhussök  Inomhussök  Behållarsök
1:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
2:a Madeleine Björnskiöld &
Blue Lagoon Kiwi
3:a Suzanne G Arwidson &
Lann Morian Hailey Hexa
1:a Suzanne G Arwidson & 
Lann Morian Hailey Hexa
2:a Amanda Rickardsson & 
Fabien Z Letinské kovárny
3:a 
Malin Åkerblom & 
Tussbergets Vers

1:a Malin Åkerblom & 
Tussbergets Vers
2:a Leena Wärnehult &
Försvarsmaktens Dike
3:a Christina Våleman & 
Belizia Elliot af Biscotti

 Fordonsök  Totalt  
 1:a Eva Linderoth &
Waterfreak’s White Wizard
2:a Christina Våleman &
Belizia Elliot af Biscotti
3:a Madeleine Björnskiöld &
Blue Lagoon Kiwi

1:a Christina Våleman & 
Belizia Elliot af Biscotti
2:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
3:a Amanda Rickardsson &
Fabien Z Letinské kovárny

 

 

Topp 3 den 15/7. För fullständig resultatlista tryck här. 

Utomhussök Inomhussök Behållarsök
1:a Leena Wärnehult &
Försvarsmaktens Dike
2:a Karin Urbán &
Love Cox's April Love
3:a 
Beatrice Jacobsson &
Crumb's Madeira
1:a Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red
2:a Amanda von Walter &
Golden whip HD's Princess Pearl
3:a 
Beatrice Jacobsson &
Crumb's Madeira
1:a Maria Esberg &
Texas
2:a Inger Sjöstrand &
Aqualines Little Beauty
3:a 
Åsa Tiderman &
Anella Rosa white
Fordonsök Totalt  Bild på totalpallen 
1:a Irene Johansson&
Birdcherrys Nicholas Cage
2:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
3:a 
Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red

1:a Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red
2:a 
Beatrice Jacobsson & 
Crumb's Madeira
3:a S
uzanne G Arwidson &
Lann Morian Hailey Hexa

 Noseworktävling 14-15 juli

 

Nedan blandade bilder från helgen. 
NW 15 juli NW 15 juli 10 NW 15 juli 9 NW 15 juli 8 

NW 15 juli 7 NW 15 juli 5NW 15 juli 6 

NW 15 juli 4 NW 15 juli 3 NW 15 juli 2


Tävling appellklass spår, sök 12/5-18

Spår 12 maj sök 12 maj

Spår appellklass

1:a Annellie Mattsson & Jiddra
2:a Charlie Westrin & Ash
3:a Sandra Häggander & Tyson

 Sök appellklass

1:a Kristina Duvefelt & Kaxie
2:a Stefan Kärrman & Giggs


Tävling i Nose Work 10/2-18

I lördags hade klubben tävling i Nose Work, nedan kan du se topp tre i de olika söken samt totalt. För fullständig resultatlista klicka här. 

Utomhussök Inomhussök Behållarsök Fordonsök

1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Birgit Lindh &
Tonedo's Super Härja
3:a Sandra Jarlö & Rolfdotters Azlan

1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Maria Gabrielsson & Torneryds Flint
3:a Ingrid Andersson & Gracelines Morandina
1:a Madde Björnsköild &
Blue Lagoon Kiwi
2:a Gunilla Karlsson & Astelita's Sea Borne Pirat
3:a Pia Bäckman & Noster Mirabilis Baby by Binki

1:a Sandra Jarlö & Rolfdotters Azlan
2:a Linnéa Tojén & Windcatcher Cilantro
3:a Liselott Tärning &
La Gottis Calina

Totalt      
1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Inger Sjöstran & Milou
3:a Liselott Tärning &
La Gottis Calina
     

 

28190493_2315948698422672_62878287_n      28116834_2315949011755974_864023923_n     28054221_2315949018422640_1650246132_n

 

28054099_2315948601756015_1201920235_n      28053430_2315948635089345_2060178518_n     28052995_2315948721756003_864372672_n

 

28052779_2315948328422709_1887795216_n     28052777_2315949471755928_1242273510_n