Söderköpings Brukshundklubb

Tävling IPO, BSL, BH 8/9-18

I lördags arrangerades det tävling i IPO, BSL samt BH. För fullständiga resultat se listan till höger. Nedan bilder på ett par av dagens prispallar. 

IPO 8 september BSL 8 september

IPO klass 3

1:a Mikael Lagnevik & Capa
2:a Emma Erlingson & Eric
3:a Veronica Frohlund & Aick

BSL klass 2

1:a Carina Håkansson & Ina

 


Tävling spår 1/9-18

Idag arrangerades det spårtävlingar på klubben. 

Lägre spår 2 september Högre spår 2 september

Spår lägre klass

1:a Marie Nyman & Kira
2:a Susanne Sörensen & Wira
3:a Berthold Franzén & Zapp

Spår högre klass

1:a Robert Dahlberg & Zappa
2:a Jenny Melin & Vilja
3:a Karin Holmbom & Watson


Tävling i Nose Work 14-15/7-18

Helgen den 14-15/7 anordnade klubben Skärgårdsnosen, tävling i Nose Work. 

Topp 3 den 14/7. För fullständig resultatlista tryck här.

 Utomhussök  Inomhussök  Behållarsök
1:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
2:a Madeleine Björnskiöld &
Blue Lagoon Kiwi
3:a Suzanne G Arwidson &
Lann Morian Hailey Hexa
1:a Suzanne G Arwidson & 
Lann Morian Hailey Hexa
2:a Amanda Rickardsson & 
Fabien Z Letinské kovárny
3:a 
Malin Åkerblom & 
Tussbergets Vers

1:a Malin Åkerblom & 
Tussbergets Vers
2:a Leena Wärnehult &
Försvarsmaktens Dike
3:a Christina Våleman & 
Belizia Elliot af Biscotti

 Fordonsök  Totalt  
 1:a Eva Linderoth &
Waterfreak’s White Wizard
2:a Christina Våleman &
Belizia Elliot af Biscotti
3:a Madeleine Björnskiöld &
Blue Lagoon Kiwi

1:a Christina Våleman & 
Belizia Elliot af Biscotti
2:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
3:a Amanda Rickardsson &
Fabien Z Letinské kovárny

 

 

Topp 3 den 15/7. För fullständig resultatlista tryck här. 

Utomhussök Inomhussök Behållarsök
1:a Leena Wärnehult &
Försvarsmaktens Dike
2:a Karin Urbán &
Love Cox's April Love
3:a 
Beatrice Jacobsson &
Crumb's Madeira
1:a Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red
2:a Amanda von Walter &
Golden whip HD's Princess Pearl
3:a 
Beatrice Jacobsson &
Crumb's Madeira
1:a Maria Esberg &
Texas
2:a Inger Sjöstrand &
Aqualines Little Beauty
3:a 
Åsa Tiderman &
Anella Rosa white
Fordonsök Totalt  Bild på totalpallen 
1:a Irene Johansson&
Birdcherrys Nicholas Cage
2:a Malin Åkerblom &
Tussbergets Vers
3:a 
Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red

1:a Monica Johansson &
Hidden Farms Cotton-Candy in Red
2:a 
Beatrice Jacobsson & 
Crumb's Madeira
3:a S
uzanne G Arwidson &
Lann Morian Hailey Hexa

 Noseworktävling 14-15 juli

 

Nedan blandade bilder från helgen. 
NW 15 juli NW 15 juli 10 NW 15 juli 9 NW 15 juli 8 

NW 15 juli 7 NW 15 juli 5NW 15 juli 6 

NW 15 juli 4 NW 15 juli 3 NW 15 juli 2


Tävling appellklass spår, sök 12/5-18

Spår 12 maj sök 12 maj

Spår appellklass

1:a Annellie Mattsson & Jiddra
2:a Charlie Westrin & Ash
3:a Sandra Häggander & Tyson

 Sök appellklass

1:a Kristina Duvefelt & Kaxie
2:a Stefan Kärrman & Giggs


Tävling i Nose Work 10/2-18

I lördags hade klubben tävling i Nose Work, nedan kan du se topp tre i de olika söken samt totalt. För fullständig resultatlista klicka här. 

Utomhussök Inomhussök Behållarsök Fordonsök

1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Birgit Lindh &
Tonedo's Super Härja
3:a Sandra Jarlö & Rolfdotters Azlan

1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Maria Gabrielsson & Torneryds Flint
3:a Ingrid Andersson & Gracelines Morandina
1:a Madde Björnsköild &
Blue Lagoon Kiwi
2:a Gunilla Karlsson & Astelita's Sea Borne Pirat
3:a Pia Bäckman & Noster Mirabilis Baby by Binki

1:a Sandra Jarlö & Rolfdotters Azlan
2:a Linnéa Tojén & Windcatcher Cilantro
3:a Liselott Tärning &
La Gottis Calina

Totalt      
1:a Ulrika Brobeck & West coast tollers Artemis
2:a Inger Sjöstran & Milou
3:a Liselott Tärning &
La Gottis Calina
     

 

28190493_2315948698422672_62878287_n      28116834_2315949011755974_864023923_n     28054221_2315949018422640_1650246132_n

 

28054099_2315948601756015_1201920235_n      28053430_2315948635089345_2060178518_n     28052995_2315948721756003_864372672_n

 

28052779_2315948328422709_1887795216_n     28052777_2315949471755928_1242273510_n

 

 


Resultatlistor

25 juni 2019 Lydnad.pdf
18 juni 2019 Lydnad.pdf
31 maj 2019 Lydnad.pdf
11 maj 2019 Spår apellklass.pdf
1 maj 2019 Rallylydnad.pdf
27 april 2019 lydnad.pdf
22 april 2019 BH, BSL, IGP.pdf
20 april 2019 Spår elitklass.pdf
26 januari 2019 Rallylydnad.pdf
Resultat Agility KM 2018.pdf
Rallylydnad 14 november 2018.pdf
Lydnad 3 november 2018.pdf
Lydnad 6 oktober 2018.pdf
Sök 22 september 2018.pdf
IPO, BSL, BH 8 september 2018.pdf
Spårtävling 1 september 2018.pdf
Lydnadstävling 26 juni 2018.pdf
Lydnadstävling 19 juni 2018.pdf
Resultat lydnadstävling 1 juni 2018.pdf
Reslutat spår, sök 12 maj 2018.pdf
Resultat rallylydnad 1 maj 2018.pdf
Reslutat BH, BSL, IPO 22 april 2018.pdf
Resultat spår 21 april 2018.pdf
Resultat lydnadstävling 15 april 2018.pdf
Resultat ÖM 2017 INDIVIDUELLT.pdf
Resultat ÖM 2017 LAG.pdf
Lydnad startklass, 4 november 2017.pdf
Lydnad klass 1, 4 november 2017.pdf
Lydnad klass 2, 4 november 2017.pdf
Lydnadsklass 3, 4 november 2017.pdf
Lydnad startklass 7 oktober 2017.pdf
Lydnad klass 1, 7 oktober 2017.pdf
Lydnad klass 2, 7 oktober 2017.pdf
Lydnad klass 3, 7 oktober 2017.pdf
Rallylydnad nybörjare 1 oktober 2017.pdf
Rallylydnad fortsättning 1 oktober 2017.pdf
Rallylydnad avancerad 1 oktober 2017.pdf
Rallylydnad mästare 1 oktober 2017.pdf
Sök lägre 23 september 2017.pdf
Sök elit 23 september 2017.pdf
IPO Klass 2, 9 september 2017.pdf
IPO Klass 1, 9 september 2017.pdf
BSL Klass 1 9 september 2017.pdf
BH 9 september 2017.pdf
Spår, högre klass, 2 september 2017.pdf
Spår, lägre klass, 2 september 2017.pdf
Lydnadstävling 27 juni startklass.pdf
Lydnadstävling 27 juni klass 3.pdf