Söderköpings Brukshundklubb

Tävling spår 14/9-19

Idag arrangerades det tävling i spår lägre och högre klass, för fullständiga resultat se länkarna till höger.

   Lägre klass spår 14/9-19                                         Högre klass spår 14/9-19 

                         Lägre klass:                                                                                                          Högre klass:

                  1:a Marita Lood & Fire                                                                                         1:a Carina Persson & Esther

                  2:a Jennifer Persson & Tindra                                                                             2:a Lotta Forsgren & Ixa

                  3:a Gunwor Linderyd & Dessie                                                                             3:a Ywonne Lind & Elo


BSL klass 2, BH 7/9-19

Idag har vi haft BH prov och Bsl 2 tävling. Stort grattis till alla tävlande och tack till funktionärerna som gör det möjligt.  För fullständiga resultat se länkar till höger.

Stort tack för fina priser från Djurmagazinet i Norrköping

BH hundar                                 BSL hundar

                   Godkända  BH-prov                                                                             BSL 2

          Frida Doggsen med Valter (Dobermann)                           1:a Susanne Lindgren med Clura 170p (Rottis)
         Jenny Öhrström med Hilka                                                  2:a Ulla Mattsson med Kulan 145p (Riesen)
         Jan-Olov Johansson med Elda  

                                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                


Lydnadstävling 25/6-19

Idag arrangerades lydnadstävling i klass 2 och 3. För fullständiga resultat, se länkarna till höger. 

190625 2an 190625

Klass 2
1. Eva-Britt Öberg & Boo
2. Lotta Östlund & Isa
3. Anna Karlsson & Danne

Klass 3
1. Lena Kerje & Jabba
2. Josefine Engman & Vera
3. Anita von Braun & Flinga


Lydnadstävling 18/6-19

Idag arrangerades lydnadstävling i startklass och klass 1. För fullständiga resultat, se länkarna till höger. 

20190618_205625 received_505019033581440
Startklass
1.
Joachim Lindgren & Izma
2. Camilla Hermansson & Roch
3. Klara Wallman & Winna

Klass 1
1.
Louise Friberg & Bräcka
2. Louise Karlgren & Lynn
3. Gunilla Glimhed & Nemo


Tävling IPO, BSL, BH 8/9-18

I lördags arrangerades det tävling i IPO, BSL samt BH. För fullständiga resultat se listan till höger. Nedan bilder på ett par av dagens prispallar. 

IPO 8 september BSL 8 september

IPO klass 3

1:a Mikael Lagnevik & Capa
2:a Emma Erlingson & Eric
3:a Veronica Frohlund & Aick

BSL klass 2

1:a Carina Håkansson & Ina