Söderköpings Brukshundklubb

Blogg

Kvällstävling lydnad

Ikväll har vi arrangerat lydnadstävlingar på klubben i startklass och klass 3. Grattis till alla duktiga ekipage och tack till våra funktionärer!

För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

Klass 3

288793649_424652949544632_818018033933998253_n

  1. Eva-Britt Öberg & Chess Player Boogie Woogie, 1:a pris
  2. Maria AnderssonNyquist & Ojoys I Do, 2:a-pris
  3. Johanna Elander & Västerängs Organized Chaos, 2:a-pris

Startklass

288636943_1234411870432926_8876663911801136263_n

  1. Hilda Andersson & Mixalex Spexxa, Uppflyttningsresultat
  2. Helene Rosenbaum & Scillerills Peaky Blinders, Uppflyttningsresultat
  3. Sophia Trenkle Nyberg & Luna, Uppflyttningsresultat

 


Kvällstävling i lydnad

Ikväll har vi arrangerat lydnadstävlingar på klubben i klass 1 och 2. Grattis till alla duktiga ekipage och tack till våra funktionärer!

För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

Klass 2

1. Susanne Olofson Somollis Dorcha

2. Helene Johnson Bruna Bus Noblesse

3.Annica Franzen Trellelyckans Gördis

 

Klass 2

 

Klass 1


1. Lotta Östlund Highlighters Touch Of Miracle 

2. Maria Ekman Blue Alert´s The Spy Who Loved Me

3. Ann Loorents Windheart´s Fresno Of Cali

 Klass 1

 

 


KM i Rallylydnad

Idag har vi anordnat KM i Rallylydnad på klubben! 

28 anmälda ekipage och 27 som kom till start (11 i nyb.klass, 9 i forts.klass, 2 i avanc.klass, 5 i mästarklass). Jättekul att vi var så många ekipage som kom till start!

Våra klubbmästare i rally 2022:
Nybörjarklass Anna Kvist & Birk
Fortsättningsklass Thina M Johansson & Röjja
Avanceradklass Ann Loorents & Frazze
Mästarklass Anna Kvist & Zoe

Prispallen i nyb.klass

1:a Anna Kvist & Birk

2:a Maya Lindell & Rebel

3:a Thina M Johansson & Orca
284806110_10221207065346444_8965625906786617742_n

 

Prispallen i avanc.klass

1:a Ann Loorents & Frazze

2:a Kerstin Eriksson & Milla

 284674894_10221207067146489_4220709501759908075_n

Prispallen i forts.klass
1:a Thina M Johansson & Röjja
2:a Isabella Jonsson & Grynet
3:a Lotta Östlund & Lyra

285922010_10221207065746454_2166684702434898175_n (1)

Prispallen i mästarklass
1:a Anna Kvist & Zoe
2:a Thina M Johansson & Hasta
3:a Catharina Jägevall & Nellie

285632651_10221207071826606_4295774885219084972_n

 


Appelltävling - sök och spår

Idag har vi anordnat appelltävling i spår och sök. Vi gratulerar alla duktiga tävlanden och tackar våra funktionärer! 

IMG_20220507_140638

Prispallen spår:

1. Johanna Löfgren & Kopparhults Hjördis

2. Marie Garstad & Vallmyra Nero

3. Jeanette Nordin & Paros Mhynx-Mhalachi

Grattis även till Ing-Marie med Breakpoint´s Zara Of Umbra och Patrik Edlund med Dreamweaver Sparks Of Fire som också de blev uppflyttade till lägre klass. 


IMG_20220507_141032

Prispallen sök:

1. Krister Wall & Lyckovinstens Jättefina


Rallytävling

Idag har vi anordnat Rallytävling i Nybörjarklass. Vi gratulerar alla duktiga tävlanden och tackar våra funktionärer! 

Rally 20220501

1.Carina Jangbrand & Ego Dog's Fab And Fantastic, 100p, Söderköpings BK

1.Isabella Jonsson & Lägdoms Grynet, 100p, Söderköpings BK 
 
3. Vendela Norin & Nisses Qee, 99p, Linköpings BK
3. Alma Sandvall & Kleza's The Cruel Prince, 99p, Sävsjö Hundungdom
 
5. Tommy Södling & Havslätts Talangfulla Timja, 98p, Norrköpings BHK
5. Anna Kvist & Nyans One Vision, 98p, Söderköpings BK
 
Rally_20220501
1. Louise Friberg & Ojoys Dalwhinnie, 98p, Eskilstuna BK
 
2. Isabella Jonsson & Lägdoms Grynet, 97p, Söderköpings BK
 
3. Inger Nordin & Vanger Bull Aruca Blood Honour, 96p, Söderköpings BK
 
4. Anna Kvist & Nyans One Vision, 89p, Söderköpings BK 
4. Helena Fava & Kristallgården's Cora, 89p, Strängnäs BK