Söderköpings Brukshundklubb

Blogg

Tävling Lydnad, startklass- klass 3. 16/6-20

Den 16 Juni annordnade vi lydnadstävlingar i samtliga klasser. 

Grattis till alla duktiga ekipage! För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

lydnad Startklass 16/6-20

Startklass: 

  1. Maria Ekman med Spicy
  2. Camilla Rehn med Ztorm
  3. Pia Bäckman med Izza 

Lydnad klass 2 16/6-20

Klass 2:

  1. Evelin Kjellgren med Vittra
  2. Ing-marie Jonsson med Chili
  3. Lotta Östlund med Isa

'lydnad klass 1 16/6-20

Klass 1:

  1. Sandra Janson med Sol
  2. Ann Loorents med Frazze
  3. Helene Johnson med Java

lydnad klass 3 16/6-20

Klass 3:

  1. Ingela Karlsson med Smickra
  2. Anita von Braun med Flinga


Tävling Lydnad, Startklass-klass 3. 9/2-20.

Den 9 Februari annordande vi lydnadstävlingar i samtliga klasser.

Grattis till alla duktiga ekipage! För fullständiga resultat se länkarna till höger.  

Startklass: 

  1. Carina Jangbrand med Baileys
  2. Gunilla Lindström med Tesla
  3. Louse Eldwinger med Focus
 

Klass 2:

  1. Emma Nilbrink med Doris
  2. Camilla Petterson med Gypsy
  3. Anna Karlsson med Danne

 

Klass 1:

  1. Helene Johnson med Java
  2. Elisabet Nordqvist Lundberg med Inez
  3. Nicoline Krulle med Chip 

 Klass 3: 

  1. Anita von Braun med Flinga
  2. Eva Rangwe med Edvin 
  3. Ingela Karlsson med Smickra


Tävling Lydnad, Startklass-klass 3 2/11-19

Den 2 November anordande vi lydnadstävlingar i samtliga klasser.

Grattis till alla duktiga ekipage. För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

 

 

 

 

 

 

 

Startklass:

1. Susanne G. Arwidson med Poppinz

2. Caroline Sahlberg med Cleo

3. Ewa Thorstensson och Vizzla                                                                

 

klass 1

Klass 1: 

1. Liza Johansson med Vega

2. Sandra Jarlö med Crozz

3. Anna-Mia Jonsson med Chaska                                                                                            

klass 2

Klass 2:

1. Louise Karlgren med Lynn

2. Thina Johanson med Hasta

3. Evelin Kjellgren med Vittra

 

 

 

 

 

 

 

 

Klass 3:

1. Ingela Karlsson med Smickra

2. Ewa Thorstensson med Maia

3. Anita von Braun med Vittra

   
   


Tävling Rallylydnad nybörjare-mästarklass, KM och DM 19/10-19

Idag arrangerade vi tävlingar i samtliga rallylydnadsklasser, KM och Distriksmästerkap. Grattis till alla duktiga ekipage! 

För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

74490508_2424746174444580_8200562439016677376_n

                    Nybörjarklassen:

         1:a Jessica Holmström med Keyla

          2:a Anja Skog med Driva

         3:a Ulla Kåkneryd Palm med Lena

73305312_568208693953902_8898838827590746112_n                 

  Klubbmästare i nybörjarklassen

      Maria Alstander med Yoshi

 

74895986_554226871979132_5560373027721445376_n

              Fortsättningsklassen:              

 Delad 1:a Annalena Eriksson med Kakan och

Thina Johanson med Röjja                                         

 Delad 2:a: Ronja Rosenquist med Tyra och

Maria Jonsson med Zoya                       

74402975_990102668014103_8301309134691631104_n  

Klubbmästare i fortsättningsklassen:

          Thina Johanson med Röjja 

75472787_758151114655813_2669084065772077056_n

             Avancerad klassen: 

      1:a Lotta Östlund med Isa

      2:a Malin Siverstedt med Mezzi

      3:a Camilla Rehn med Tyzon  

73320401_608183479720122_1462956313028853760_n

  Klubbmästare i avancerad klassen: 

          Lotta Östlund med Isa

 

75242123_710879179404110_8977541126877609984_n

                         Mästarklassen: 

              1:a Maria Jonsson med Zera 

              2:a Ann-Christine Ring med Trolla

              3:a Marita Lood med Fire       

74479981_2821940031170228_7289237577863790592_n

Klubbmästare i mästarklassen samt distriksmästare:

        Maria Jonsson med Zera


Tävling lydnad startklass-klass 3 5/10-19

 

Idag arrangerade vi tävlingar i samtliga lydnadsklasser. Grattis till alla duktiga ekipage!

För fullständiga resultat se länkarna till höger. 

 
Lydnad startklass 5/10-19                                              Lydnad Klass 1 5/10-19  
                   Startklass:                                                                                                                        Klass 1: 

     1:a Fredrika Billborn Matsson med Milla                                                                     1:a Susanne Lindgren med Clura 

     På delad 2:a plats Linnea Morin Dahl med Vissla                                                        2:a Gunilla Glimhed med Nemo

     och Emma Roos med Chilli                                                                                          3:a Tommy Haukeland med Nova

 

 
Lydnad klass 2 5/10-19                                          Lydnad Klass 3 5/10-19  

                          Klass 2:                                                                                                                   Klass 3: 

             1:a Lotta Östlund med Isa                                                                                 1:a Ewa Thorstensson med Maia

             2:a Anne-Li Olausson med Jossan                                                                    2:a Camilla Hermansson med Link

             3:a Evelin Kjellgren med Vittra                                                                           3:a Barbro Pålsson med Linus